12 kwi 2018

Gruniownik 2018 - odsłona czwarta: Mikołaj i książki na święta

Jak oglądam Wasze karty z grudniowników, to mam wrażenie, że robimy podobne albumy, chociaż wiem, że zawartość dopiero je do końca sprecyzuje i będą spersonalizowane.

Mam też taką nieodpartą chęć, by swoje strony od razu czymś zapełniać, a to nie tak! Miejsce trzeba zostawić :)) muszę się hamować!
❆❆❆🎅🎅🎅❆❆❆
 Dzisiaj mamy tematy na 6 i 7 grudnia.

1. Mikołaj w grudniowniku.Mikołaj, wiadomo, przychodzi do grzecznych dzieci, przynosi małe lub większe prezenty, a takim prezentem może być książka. Tak sprytnie ;) połączyłam te dwa dni ze sobą.

Magia świąt!  6 grudnia w grudniowniku może wyglądać przeróżnie, można okrasić wpis takimi perełkami jak:

⭐ zdjęcie zrobione spotkanemu Mikołajowi (jeśli nie przyjdzie do Was do domu, to może choć fotka na mieście? w sklepach? dekoracje świąteczne już są, pewnie i Mikołaj się znajdzie,

⭐ kilka faktów, to, że Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry, skąd ten Mikołaj się znalazł u nas, a jego historia może będzie inspiracją.

⭐ Krainą Świętego Mikołaja w Polsce jest miejsce z o magicznej mocy w woj. łódzkim (Kołacinek), może warto zrobić sobie wycieczkę, zdjęcia będą idealną pamiątką do grudniownika! (ja nie byłam, ale kto wie?) A może zamówicie list od samego Świętego? Wszystko jest na ich stronie.

⭐ to dzień w którym wypada nawet sobie samej sprawić mały podarunek, czemu nie? i czemu by to nie miała być np. książka... ? wpis z lekturą na potem będzie ok!

⭐ wystarczy sam napis Ho Ho Ho! i juz wiadomo, co to za dzień ;))

⭐ atrybuty Mikołaja: pas z klamrą przez całą stronę, czapka, albo sanie jako element dekoracji.

Moja strona jest tak ozdobiona, ze niewiele na niej miejsca na zdjęcia ale od czego mam kieszenie kopert? 
Co się wydarzy 6 grudnia to się zapisze, miejsce się znajdzie :)
Chciałam udekorować jakoś inaczej ten wpis. Padło na malutkie mikołaje zrobione techniką składania papieru origami.

Nie mam papieru do tej techniki ale dobrze się sprawdził scrapowy papier o gramaturze 120, łatwo się zgina i zobaczcie jakie maluchy mi wyszły:


Robi się je błyskawicznie, wzorów jest sporo, ja chciałam taki nieskomplikowany i wybrałam ten tutorial, zachęcam Was do prób, to dziecinnie łatwe i trwa minutę (można wykorzystać papiery z ksążki, scrapowe, nie za grube, wielkości u mnie 7x7 cm).

A jak ozdobiłam całą kopertę?

Mikołaj w grudniowniku

2. Lektury na święta.

Święta to magiczny czas bycia razem, to magiczna pora, kiedy wszystko się może zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia.
Warto już od listopada pomyśleć, jak chcemy spędzić te święta, jak się nastroić, gdy ani śniegu za oknem, ani głowa nie gotowa na taki klimat?

Kartkowanie całoroczne na pewno sprzyja takiemu nastrajaniu się, Rogaty pomaga "nie zapomnieć" :) ale...
Ale są inne sposoby, każda z Was ma pewnie swoje wypróbowane, i nie myślę tu o porządkach, choć i one skłaniają nas do podjęcia rękawicy ;))

Myślę o dobrej, nadającej świąteczny ton lekturze.
To mogą być książki o tematyce świątecznej lub też zupełnie innej. Jednak takie nawiązanie do Wigilii, Mikołaja czy choinki dobrze się sprawdzi w tym okresie.
Moją ulubioną pozycją była długo książka W. Whartona - "Wieści"

Znajdziecie w niej oczekiwanie i przygotowania do rodzinnej kolacji, niepokojach, zawirowaniach wśród osób bliskich ... a wszystko w pięknym Młynie, napisane z polotem, to tekst który czyta się szybko i z przyjemnością odnajduje swoje małe radości czy smutki.

Uwielbiam tego autora i przeczytałam wszystkie powieści Whartona z wypiekami na twarzy.

Wracając do naszych stron - lektury na święta to znakomity temat do pokazania!
Lista książek czekających na czas, może właśnie teraz jest go dosyć, by nadrobić zaległości?
Nie ma czasu? Może dopiero po świętach?

Zrób wpis z tymi książkami, które chętnie kupiłabyś w prezencie bliskiej osobie. A może kupisz sobie sama dla siebie? Na Mikołaja?! To dobry pomysł 😍

Ja czasem wycinam z gazet zapowiedzi książek i właśnie taki wycinek zamieściłam na stronie grudniownika na 7 dzień - lektury do przeczytania:

lektury na święta grudniownik

Zostawiłam miejsce, mogę więc doklejać następne. W trakcie roku uzbieram tego pewnie więcej.

Pamiętajcie, że moje wpisy i podpowiedzi maja Was inspirować ale nie muszą być jedyną możliwą opcją. Ja realizuję te tematy, które występują na moim spisie. Chcę, żeby ten miesiąc obfitował we wszystko, co może dotyczyć naszej codzienności w grudniu ale  czas pokaże, jak naprawdę te dni będą wyglądały.

Macie inne pomysły? Bo przecież nie każdy musi czytać i obchodzić Mikołaja ;))
To nie znaczy, ze wpisy z inną treścią nie mogą tu zaistnieć. Tematy możecie mieszać, przeskakiwać miesiące, wracać do innych kart.
Mam nadzieję, że jakieś podpowiedzi jednak wykorzystacie, coś się przyda i będzie Wam łatwiej tworzyć.
❆❆❆🎅🎅🎅❆❆❆

Wklejajcie do żabki wpisy z grudniownikowych kart, zadrabiajcie zaległe miesiące, zostawiajcie puste miejsca, dajcie sobie czas i luz, bo to nasza zabawa, w której nikt nie pogania :)


7 komentarzy:

 1. Przy moim tempie pewnie dogonię Was w grudniu ;-) Piękne tematy i Twoje strony grudniownika :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, to już dwunasty ... jak ten czas leci :) Mikołaj to fajny temat, z książkami będzie gorzej (biblioteczka wyczytana a nowości już nie kupuję bo ... wstyd przyznać ale nie czytam ostatnio (no może jakiś kryminał) :) Podoba mi się Twoja stronka z Mikołajem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mikołaj wychodzący z komina wspaniale ozdobił stronę wraz z małymi pomocnikami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajowe prppozycje stron! Mikołaj rzecz jasna musi zagościć, a strona z lekturami jest też w zakresie moich planów:) Niektóre z zaproponowanych przez Ciebie lektur mam w biblioteczce, a inne postaram się zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz bardziej podoba mi się Twój album grudniowy.
  Z takim tematem chyba nikt nie będzie miał problemów.
  Ho, ho, ho!
  No i książki - to bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobre tematy, Inko. Mikołaj -wiadomo, a książki rzeczywiście staram się przemycić w podarunkach z różnych okazji.
  Mam mały poślizg z moim albumem, ale w międzyczasie pojawiły się pomysły na drobiazgi, np. jakie napisy, ozdoby i wypełnienie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. The blog are the best that is extremely useful to keep.
  I can share the ideas of the future as this is really what I was looking for,
  I am very comfortable and pleased to come here. Thank you very much!
  ดูหนัง

  OdpowiedzUsuń